Czasem zdarza się, że bardzo chcemy nauczyć się języka angielskiego i podejmujemy ku temu stosowne kroki, efekty jednak są wciąż niezadowalające. Wiele osób w takich przypadkach poddaje się, stwierdzając kategorycznie – „Nie mam talentu do języków”.

To błędna diagnoza, talent bowiem nie ma tu nic do rzeczy. Podczas nauki popełniamy po prostu kilka podstawowych błędów. Jeśli uda nam się je wychwycić, a następnie wyeliminować, lekcje przyniosą nam o wiele więcej korzyści.

Nauka wyłącznie na kursie

Pierwszym z podstawowych i najczęściej popełnianych błędów jest brak podejmowania samodzielnych ćwiczeń – lekcje angielskiego w szkołach i na kursach nie wystarczą. Niestety, bez zgłębiania języka obcego na własną rękę nie będziemy w stanie posługiwać się nim biegle! Starajmy się więc samodzielnie powtarzać materiał przyswojony na kursach, możemy to robić na wiele różnych sposobów, np. za pomocą rozwieszonych w mieszkaniu fiszek. Dobrze jest także stwarzać sobie sytuacje, w których będziemy mieli bezpośrednią możliwość obcowania z językiem. Warto oglądać filmy w języku angielskim, serfować po anglojęzycznych stronach w internecie i czytać zagraniczną prasę. Kolejnym bardzo dobrym sposobem na przyswojenie języka są oczywiście podróże. Podczas rozmów z obcokrajowcami mamy możliwość w praktyce zastosować to, czego się do tej pory nauczyliśmy, a także poznać wiele nowych słów i zwrotów. Jeśli nie masz czasu na częste wycieczki za granicę, nie zniechęcaj się! Istnieje wiele portali, takich jak Couch Surfing, gdzie możesz nawiązać wiele ciekawych znajomości z osobami spoza Polski, porozumiewając się z nimi właśnie po angielsku!

Nudna nauka

Kolejnym błędem popełnianym przez tych, którzy dość często nazywają siebie „językowymi beztalenciami”, jest przyswajanie wiedzy w sposób nudny i suchy. Gdy nauka jest dla nas nieatrakcyjna, nasz umysł jest znudzony, a w takim stanie o wiele trudniej jest nam koncertować się i zapamiętywać. Nic dziwnego więc, że uczymy się, a wciąż niewiele umiemy. By nauka była dla nas przyjemna musi stać się ciekawa! Jak to zrobić? Możemy zdobywać wiedzę poprzez różnego rodzaju gry i zabawy, przyswajać zwroty i słownictwo za pomocą ulubionych piosenek, bajek, a nawet seriali oglądanych w oryginale. Kolorowe obrazy i dźwięki pozytywnie działają na nasze emocje, a to sprawia, że nasza nauka staje jednocześnie efektywna i przyjemna.

Strach przed błędami

Wiele osób rozpoczynając swoją przygodę z językiem wychodzi z założenia, że choć mają już podstawy wiedzy, nie są gotowi na używanie jej w praktyce. Powodem takiej postawy jest najczęściej strach przed popełnianiem błędów i przed ewentualną kompromitacją. Nie mówimy i nie piszemy, bo boimy się, że zrobimy to nie tak, jak należy. W takim przypadku musimy sobie uświadomić, że podejście to bardzo nam szkodzi. Należy zrobić wszystko, by jak najszybciej pozbyć się tego lęku, bowiem im wcześniej zaczniemy używać języka w praktyce, tym lepiej!

Pamiętajmy, że nie istnieją cudowne sposoby na przyswojenie języka szybko i bez wysiłku. Bez odpowiedniej motywacji, regularnych lekcji i powtórek nie uda nam się osiągnąć wyznaczonego celu. Wyzbądźmy się więc wszystkich, dotychczas popełnianych błędów i z ochotą przystąpmy do pracy. Stosując się do tych kilku rad z pewnością uda nam się biegle opanować język!

Tags