Wiele osób uczących się języka angielskiego pragnie jak najlepiej mówić, nie tylko poprawnie, ale także z idealnym akcentem. Wielu z nas jednak, wciąż sprawia to wiele trudności. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

 

Angielskich akcentów jest wiele, to najpowszechniejszych należy akcent amerykański, australijski i brytyjski. Większość osób, które uczą lub zaczynają uczyć się języka angielskiego pragnie posiąść ten wymiony na końcu. Niezależnie jednak od tego z jakim akcentem chcesz mówić, potrzebne Ci przede wszystkim duże samozaparcie.

Istnieje przekonanie, że ludzie, którzy mają dobry słuch muzyczny opanowują tę umiejętność znacznie szybciej i sprawniej. Teoria ta nie została jednak potwierdzona żadnymi badaniami. Nie przejmuj się więc, jeśli nie potrafisz śpiewać, czy też grać na jakimś instrumencie. Grunt to chęć, zaangażowanie i systematyczne ćwiczenia. Bez tego nic nie wskórasz!

 

Zapamiętuj i wymawiaj

Bardzo ważnym krokiem jest początkowa nauka angielskiego. Ucząc się słówek, uczmy się od razu także ich wymowy. Nigdy nie oddzielajmy od siebie tych dwóch rzeczy! Najprościej jest zaopatrzyć się w dobry słownik, taki, który obok tradycyjnego zapisu ma również zapis fonetyczny lub (jeśli to słownik on-line lub do zainstalowania na komputerze) nagranie wymowy native speakera. Świetnym rozwiązaniem są także kursy języka w Internecie lub kompleksowe programy do nauki na komputerze. Słówka w takiej formie nauki zwykle wplecione są w scenki, które możemy nie tylko odsłuchać, ale i obejrzeć. Taki sposób przyswajania język jest także o wiele przyjemniejszy.

 

Oglądaj i słuchaj

Akcentu możesz uczyć się także poprzez oglądanie ulubionych filmów lub bajek. Wystarczy zatrzymywać się przy każdej wypowiedzi aktora, czy też animowanej postaci i próbować naśladować jego wypowiedzi. Taka nauka to świetna zabawa, możesz to robić nie tylko sam, ale także w gronie przyjaciół. Kolejnym sposobem jest słuchanie anglojęzycznej stacji radiowej, np. BBC, w tym przypadku także możesz próbować naśladować prezentera. Wystarczy, że zaopatrzysz się w dyktafon, za pomocą, którego będziesz nagrywać wypowiedzi, odsłuchiwać je, powtarzać i porównywać. Ponadto, im więcej będziesz słuchać tym bardziej obyty będziesz z danym akcentem.

 

Rozmawiaj przez Skype’a

Swój akcent możesz również szkolić za pomocą programu Skype. Dzięki takim portalom, jak np. Couch Surfing możesz zyskać wielu obcojęzycznych przyjaciół, np. rodowitych Brytyjczyków, z którymi rozmawiać możesz za pomocą tego programu. Po kilku takich konwersacjach z pewnością zauważysz efekty!

 

Zapisz się na kurs

Do bardziej kosztownych sposobów poprawy akcentu, zaliczyć można kurs lub korepetycje prowadzone przez profesjonalnego native speakera, który podczas zajęć nauczy Cię krok po kroku jak prawidłowo wymawiać głoski, jak układać usta itp. i pod jego okiem będziesz rozwijać swe umiejętności.

 

Wyjedź

Możesz także wybrać się za granicę, np. do Wielkiej Brytanii. Wyjazd zorganizować możesz na kilka różnych sposobów, zależnie od zasobów swoich funduszy i preferencji. Jeśli jesteś studentem możesz wyjechać w ramach unijnego programu Erasmus, polegającego na wymianie uczniów z różnych krajów. Możesz także samodzielnie zorganizować wycieczkę lub wykupić ją w biurze podróży. Istnieją również zagraniczne kursy języka, dzięki którym połączysz przyjemne z pożytecznym . Będziesz mógł zwiedzać obcy kraj, poznawać nowych ludzi oraz także pod okiem profesjonalistów poznawać język. A co najlepsze – wiedzę, którą uzyskasz na kursie będziesz mógł od razu, na bieżąco wykorzystywać w praktyce!

 

 

Tags