Wielu z nas rozpoczynając naukę zastanawia się, który język wybrać. Niewątpliwie warto wybierać, spośród czterech najbardziej powszechnych języków na świecie, a więc angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego i niemieckiego.

 

Każdy z nich ma jednak swoje wady i zalety. Język niemiecki to rodzimy język naszych bogatych sąsiadów zza Odry. Są oni najliczniejszą i najczęściej odwiedzającą Polskę grupą turystów. Jeżeli więc planujesz w przyszłości zająć się turystyką, być przewodnikiem, otworzyć hotel lub założyć jeszcze inny biznes w tej branży, znajomość języka z pewnością Ci to ułatwi. Plusem jest także fakt, iż Niemcy planują otworzyć dla polaków swój rynek pracy, łatwiej więc będzie nam także znaleźć  tam zatrudnienie, co wiąże się z wysokimi zarobkami. Jest jednak także i minus takiego wyboru – za pomocą tego języka porozumiemy się głównie w krajach niemieckojęzycznych i w państwach  z nimi sąsiadującymi.

 

Wielu ludzi wybiera do nauki język francuski, z reguły głównie z powodu jego walorów estetycznych. Powszechny jest bowiem pogląd, że język ten charakteryzuje się wyjątkowo ładnym brzmieniem. Po francusku jednak możemy porozumieć się jedynie w tych częściach świata, które niegdyś były francuskimi koloniami. Nie są to więc kraje, które przeciętny turysta odwiedza chętnie. W porównaniu z krajami, w których mamy możliwość porozmawiania po angielsku, jest ich również znacznie mniej. Francja jednak, podobnie jak Niemcy planuje niedługo otworzyć swoją granicę, dla pracowników z Polski. Znając więc język z pewnością będziemy mogli znaleźć tam zatrudnienie.

 

Jakie zalety i wady niesie ze sobą nauka języka hiszpańskiego? To drugi, zaraz po angielskim, najbardziej popularny język na świecie. To oficjalny język ONZ, UNESCO i Unii Europejskiej. Znając go możemy swobodnie podróżować nie tylko po Hiszpanii, ale także po Ameryce Środkowej i Południowej. Coraz więcej osób hiszpańskojęzycznych mieszka także w Stanach Zjednoczonych. Ponadto to język prosty, wiele osób uważa, że można przyswoić go szybko i przyjemnie. Hiszpania jednak to kraj, w którym od dawna utrzymuje się bardzo wysokie bezrobocie, gdzie upada gospodarka, nie liczmy więc, że uda nam się znaleźć tam pracę.

 

Jeśli lubisz podróżować i to głównie z tego powodu chcesz nauczyć się języka, najlepszy będzie dla Ciebie język angielski. Włada nim około 400 mln ludzi na świecie. Angielski to także język nauki, język, obecny jest niemal we wszystkich jej dziedzinach. Coraz więcej angielskich nazw pojawia się w Polskiej rzeczywistości, do mowy potocznej przechodzi coraz więcej słów i zwrotów. Łatwiej więc także będzie nam zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Ponadto, ze względu na  wszechobecność języka angielskiego prościej i szybciej będziemy mogli się go nauczyć. Popularność tego języka, to jednak także jednocześnie jego minus. Wiele osób, z różnych krajów zna i biegle posługuje się tym angielskim. W Polsce włada nim aż 20 % obywateli. Jeśli więc wpiszemy ten język do CV, nie będzie on jakąś wyjątkowa umiejętnością. Znając język nietypowy mamy dużo większą szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy, w branży, w której taki pracownik jest na wagę złota.

 

Wybierz spośród języków ten, który Twoim zdaniem przyda Ci się w życiu najbardziej i do dzieła! Sposobów na naukę jest wiele, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dla niezmotywowanych i mających problemy z systematycznością najlepsze będą kursy i szkoły językowe. Dla tych, którym brakuje czasu i energii na siedzenie w szkolnej ławce, specjaliści opracowali wiele różnych programów komputerowych do nauki języka, a także kursów on line. Wystarczy poświęcić na naukę 20 minut dziennie, a efekty z pewnością będą zadowalające. Kiedy opanujemy już jeden wybrany język, nie poprzestawajmy na tym! Spróbujmy poznać kolejne – im więcej uda nam się ich nauczyć, tym większe będą nasze możliwości.

Tags