Samo mówienie w obcym języku nie wystarcza, prędzej czy później znajdziemy się bowiem w sytuacji, w której będziemy musieli pisać. Pisanie to niezwykle przydatna umiejętność, może nam pomóc w porozumieniu się na odległość, czy to w Internecie, czy też za pomocą klasycznego listu.

 Im lepiej potrafimy to robić, tym większe mamy możliwości w życiu, pisząc bezbłędnie po angielsku m.in. bez trudu znajdziemy dobrą pracę. Pisanie to również umiejętność, która jeśli będziemy ją rozwijać, może przerodzić się w sztukę. Tylko jak tego dokonać?

Poniżej postaramy się podpowiedzieć Wam czego unikać i na co zwracać uwagę, by Wasze teksty były jak najbardziej zbliżone do tekstów profesjonalnych native speakerów.

 Aby pisać musisz czytać

To myśl przewodnia dla każdego, kto chciałby, by jego pisane po angielsku teksty były na dobrym poziomie. Sama nauka struktur i słownictwo przyswajane na kursach i w szkoła, to za mało, aby je utrwalić musimy mieć z nimi bezpośrednią styczność w książkach lub prasie. Czytając podświadomie zapamiętujemy cechy charakterystyczne różnych form oraz styl pisania. Dzięki kontekstowi poznajemy ponadto nowe znaczenia, dobrze nam znanych słów i łatwiej jest nam zrozumieć różnice zachodzące w synonimach. Podczas czytania dla lepszego zapamiętywania. warto wypisywać sobie słowa, zwroty, czy też idiomy. Im więcej będziemy czytać, tym lepiej będzie wychodzić nam samodzielne pisanie. W dzisiejszym świecie bez trudu znaleźć można wiele pomocnych i łatwo dostępnych źródeł. Możemy czytać anglojęzyczne książki, wypożyczone lub zakupione w księgarni, zagraniczną prasę, czy też angielskie teksty w sieci. Osoby początkujące mogą zacząć od tzw. „graded books”, czyli książek pisanych w języku angielskim o różnym stopniu zaawansowania.

Bądź świadomy

Bardzo ważne jest, by pisząc być świadomym wszelkich zasad i powodów ich używania. Tworząc tekst musimy wiedzieć dlaczego używamy takiej, a nie innej formy, znać dokładne znaczenie użytych słów oraz skupiać się na relacjach zachodzących między zdaniami. Świadomość używanego języka pozwoli nam na przelanie swoich myśli na papier w sposób zwięzły i klarowny.

Myśl po angielsku

Większość osób pisząc angielski tekst, najpierw opracowuje go po polsku, a następnie tłumaczy – to podstawowy błąd. Taka taktyka prowadzi do niepoprawnej konstrukcji, zarówno pod względem stylistycznym, jak i gramatycznym. Myśląc po polsku, a następnie pisząc po angielsku pozwalamy swoim nawykom językowym wzajemnie, negatywnie na siebie oddziaływać. Aby nasze teksty były na dobrym poziomie, musimy pozbyć się tego przyzwyczajenia i nauczyć się układać ukladać w głowie zdania już po angielsku.

Myśl całościowo

Kolejną ważną rzeczą jest planowanie rożnych części tekstu z uwzględnieniem tego, co następuje przed i po. Aby tekst był dobry musi być przecież dobrze skomponowany, wszystkie jego elementy powinny więc tworzyć spójną, logiczną całość.

Te kilka podstawowych rad z pewnością przyda osobą posiadającym zróżnicowane umiejętności i będącym na różnym stopniu zaawansowania. Zasady te pomogą stworzyć dobry tekst zarówno tym, którzy postanowili napisać list do znajomego, przygotowują się do matury, czy też tym, którzy pragną napisać własne opowiadanie.

Tags