W Internecie znajduje się sporo “cudownych” porad, jak nauczyć się języka angielskiego od postaw. Proponuje się na przykład poznać tysiąc najczęściej używanych słówek, których znajomość ma gwarantować rozumienie 80% treści przekazów, które do nas docierają. Zwolennicy takich szybkich metod sceptycznie oceniają naukę na kursach językowych, prowadzonych zarówno w sposób tradycyjny, jak i metodami e-learningu, czy z pomocą nauczyciela. Ich zdaniem te metody nauki są drogie, czasochłonne i dają bardzo mizerne rezultaty.

Ale nie oszukujmy się. Poznawanie nowego języka to duże wyzwanie i to nieprawda, że poznanie 1000 najpopularniejszych słówek uczyni z kogokolwiek “prawie” native speakera. Jak wiemy, “prawie” robi wielką różnicę. Dopiero połączone i równolegle rozwijanie umiejętności wymowy, znajomości słownictwa, struktur gramatycznych i skutecznego rozumienia tekstów mówionych i pisanych może sprawić, że osoba rozpoczynająca naukę stanie się z czasem kompetentnym użytkownikiem języka. Ze znajomością tysiąca ważnych słówek będziemy wyłącznie posiadać tysiąc klocków, z których nie będziemy potrafili ułożyć żadnej większej i sensownej układanki.

Po pierwsze – motywacja

Należy to powiedzieć wprost – nie ma żadnego cudownego przepisu na szybką i skuteczną naukę języka obcego. Nauce języka obcego trzeba poświęcić swój czas i uwagę. Jednak kluczem do sukcesu jest motywacja, z jaką przystępujemy do nauki języka angielskiego, czyli powód, dla którego chcemy podjąć to wyzwanie. Tych powodów może być bardzo wiele. Na przykład:

  • podoba ci się ten język;
  • chcesz umieć „dogadać się” nie tylko na migi na wakacjach;
  • będziesz mieć większe szanse na rynku pracy;
  • to twoja inwestycja na przyszłość;
  • lubisz się rozwijać i ciągle się uczyć;
  • wymagają tego od ciebie przełożeni;
  • uczysz się języka  w szkole i za jego znajomość dostajesz oceny;
  • musisz zdać egzamin z języka obcego.

Każdy z wymienionych punktów może stać się motywacją do nauki języka – to motywacja sprawia, że podejmuje się decyzję o zapisaniu na kurs językowy, czy z chęcią włącza ulubione stacje radiowe w języku, którego chce się uczyć. Ważne, by odpowiedzieć sobie na pytanie, co daje (co da mi osobiście) znajomość języka, a następnie zapisać te korzyści na kartce i trzymać ją na widoku, najlepiej w miejscu nauki. Przygotuj sobie taką “ściągę z motywacji” i spoglądaj na nią zawsze, gdy nadejdą cię jakiekolwiek wątpliwości, czy zmniejszy się chęć do nauki. Pomyśl również o nauce jako o środku, który pozwoli ci osiągnąć postawione sobie cele, a nie jako o celu samym w sobie.

O strategiach, jakie warto zastosować na początku nauki języka angielskiego piszemy w naszym artykule o technikach uczenia się.

Tags