Nie słuchaj osób, które podpowiadają, że w sieci znajdują się “cudowne” porady, jak nauczyć się języka angielskiego od postaw, np. poznając tysiąc najczęściej używanych słówek, których znajomość ma gwarantować rozumienie 80% treści przekazów, które do nas docierają. Zwolennicy takich ekspresowych metod sceptycznie oceniają naukę na tradycyjnych kursach językowych, metodami e-learningu, czy z pomocą nauczyciela. Ich zdaniem taka nauka jest droga, czasochłonna i daje bardzo mizerne efekty. Ale nie oszukujmy się.

Poznawanie nowego języka to duże wyzwanie i nieprawdą jest, że poznanie 1000 najpopularniejszych słówek uczyni z nas “prawie” native speakerów. Jak wiadomo, “prawie” robi wielką różnicę. Dopiero rozwijanie umiejętności wymowy, znajomości słownictwa, struktur gramatycznych i skutecznego rozumienia tekstów mówionych i pisanych pomoże nam stać się kompetentnymi użytkownikami języka. Tysiąc ważnych słówek można porównać do posiadania tysiąca klocków, z których nie będziemy potrafili ułożyć większej sensownej układanki.

Pamiętaj więcej, lepiej i na dłużej – mnemotechniki

Wielu osobom nauka języka nieodmiennie kojarzy się z pamięciowym opanowywaniem setek, a nawet tysięcy słówek. Jeśli taki sposób nauki szczególnie ci doskwiera, to musisz wiedzieć, że nauka słówek na pamięć to nie jedyny sposób na ich zapamiętanie. Istnieje kilka sztuczek, których można używać przy nauce słówek. To mnemotechniki, czyli strategie poprawiające funkcjonowanie pamięci bazujące zazwyczaj na efektywnej organizacji i integracji zapamiętywanych informacji. Ich efektywność polega na tym, że opierają się na tworzeniu skojarzeń (indywidualnych dla każdej uczącej się osoby) pomiędzy tym, co już wiemy, a tym, co chcemy zapamiętać. To świetnie ułatwia zapamiętywanie materiału.

Na przykład interaktywne wyobrażenia to skuteczna technika dla osób, które są wzrokowcami (czyli najlepiej zapamiętują to, co widzą). Podczas nauki nowych słówek trzeba zatem wyobrażać sobie przedmioty, sytuacje, stany, które kojarzą się z danym słówkiem. Na przykład jeśli uczysz się słówka desert, czyli pustynia, możesz ją skojarzyć z karawaną, która idzie po pustyni, marząc o deserze (a słowo deser to dessert, pamiętaj).

Najważniejsze jest to, aby używać swojej wyobraźni. Po drugie, musisz powtarzać słówka, których się uczysz, najlepiej w rzeczywistych sytuacjach, czyli kiedy jesteś w sklepie, staraj sobie przypomnieć angielskie nazwy produktów, które masz kupić; zapisując terminy spotkań, staraj się używać angielskich nazw dni tygodnia i liczb, itd.

Rymuj i ucz się języka angielskiego

Innym sposobem jest wykorzystanie rymów i krótkich historyjek z wykorzystaniem nowo poznanych słówek. To dobra technika, by zapamiętać bardziej abstrakcyjne, trudniejsze do wyobrażenia sobie pojęcia. Nawet krótki rym czy historia, które potem można sobie przypomnieć, mocniej angażują pamięć, a przy okazji są o wiele bardziej zabawne niż zwykłe wkuwanie słówek.

Nauka języka angielskiego – uniwersalne rady dla początkujących

Nie ma cudownych metod błyskawicznej nauki języka angielskiego. Stosując jednak kilka naszych wskazówek, z pewnością łatwiej będzie ci się uczyć, a sam proces przyniesie ci o wiele więcej satysfakcji, kiedy będziesz widzieć swoje postępy:

  • Dużo słuchaj w języku, którego chcesz się nauczyć. Słuchanie np. radia lub nagrań z płyty pozwala Ci się oswoić z nowym słownictwem (i jego wymową).
  • Czytaj w danym języku dużo i na głos. Ucząc się na pamięć krótkich tekstów na konkretny temat, zapoznajesz się ze słownictwem i gotowymi frazami związanymi z tym tematem.
  • Pisz jak najczęściej (minimum 2 razy w tygodniu) wypracowanie na dowolny temat. Nie musi być ono długie, wystarczy ok. 100-150 słów, za to postaraj się robić to regularnie. Możesz wykorzystywać gotowe struktury z tekstów, które czytasz i słyszysz.
  • Poproś swojego nauczyciela, lektora ze szkoły, aby sprawdzał te wypracowania. Być może jednak to będzie największym (i też najbardziej kosztownym) elementem twojego procesu nauczania.
  • Ucz się na pamięć swoich prac – już poprawionych, bez błędów – i recytuj je głośno, najlepiej swojemu nauczycielowi, który będzie mógł od razu poprawiać wymowę. Jeżeli uczysz się w szkole językowej, to lektor powinien ci z chęcią pomóc.

Tags