Słowniki z dźwiękowym zapisem wymowy słów

Jeśli używasz słownika zainstalowanego na komputerze (a jeśli nie, to jak najszybciej taki zainstaluj – naprawdę ułatwia naukę), wybierz taki, który oferuje zarówno zapis fonetyczny jak i nagrania audio właściwej wymowy danego słowa. Wypróbuj słowniki online, np. oferujący opcję wymowy audio i wiele przykładów użycia słówek słownik Diki.pl. Za każdym razem, gdy będziesz sprawdzać znaczenie jakiegoś słówka w słowniku, zapoznaj się z jego zapisem fonetycznym. Następnie posłuchaj nagrania z właściwą wymową słowa i powtarzaj ją, próbując naśladować lektora.

Niektórzy ludzie uważają, że nie muszą uczyć się alfabetu fonetycznego, skoro używają komputera z nagraniami audio. Problem polega jednak na tym, że nie zawsze jesteśmy w stanie usłyszeć wszystkie niuanse dźwiękowe. Zapis fonetyczny wyraźnie pokazuje dźwięki, jakie występują w danym słowie. Poza tym, słownik w wersji papierowej z zapisem fonetycznym możesz mieć zawsze przy sobie, a komputer z nagraniami audio trochę rzadziej.

Słuchanie w nauce wymowy angielskiej

Słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj, jeśli chcesz poprawić swoją angielską wymowę. W idealnej sytuacji powinno się słuchać nagrań audio codziennie. Spróbuj także zapamiętywać fragmenty nagrań, a potem powtarzać je z pamięci naśladując intonację, akcent i tempo mówienia lektora. Niektóre programy do nauki języka angielskiego dają nawet możliwość nagrania swojej wymowy i porównania jej z wymową lektora. Poczytaj więcej o znaczeniu słuchania i czytania w nauce języka w naszych innych artykułach.

Ćwicz czytanie na głos

Aby nauczyć się poprawnie wypowiadać słowa musisz ćwiczyć. Nie wystarczy, że znasz właściwy sposób wymowy danego słowa. Musisz być jeszcze w stanie wypowiedzieć je szybko. W tym celu należy trenować swój mózg i buzię tak, aby współpracowały w procesie prawidłowego wymawiania słów w języku angielskim. Nie ma wiele przesady w tym, że jest to trening tak samo wymagający jak trening sportowy!

Czytanie na głos pomoże ci osiągnąć płynność w mówieniu. Może być także pomocne w określeniu obszarów do dalszej pracy – słów, co do wymowy których nie masz pewności i słów trudnych. Pamiętaj, w wymowie angielskiej jest sporo pułapek, o których piszemy w naszym innym artykule. Możesz go przeczytać tutaj – Pułapki wymowy angielskiej.

Naucz się wymowy wszystkich słów, których używasz

Kiedy uczysz się znaczenia nowego słowa w języku angielskim, ucz się jednocześnie jego wymowy. Nie ma nic gorszego niż sytuacja kiedy znasz słowo, którego potrzebujesz, ale nie możesz go użyć, bo nie wiesz jak się je wymawia.

Zmień nawyki pochodzące z twojego ojczystego języka

W języku angielskim znajdziemy wiele słów zapożyczonych z innych języków: ze starożytnej łaciny, greki, z języka Eskimosów, czy nawet języka Farsi. Bardzo możliwe, że pewne słowa zostały zapożyczone także z języka polskiego. A już na pewno jest wiele słów, które w języku polskim i angielskim są podobne, to znaczy, mają podobny zapis. Jednakże, podczas gdy zapis może być podobny, sposób ich wymawiania może być zupełnie inny. Na przykład, weźmy angielską wymowę słowa hamburger. Mówiąc wprost – musisz się uniezależnić od sposobu wymowy typowego dla twojego języka ojczystego. Im szybciej pozbędziesz się tych nawyków, tym lepiej. Wiadomo, że trudno nauczyć się właściwej wymowy głoski r /a:/, jeśli przez wiele lat wymawiało się ją twardo, jako r. Tym bardziej zachęcamy do ćwiczeń wymowy angielskiej.

Tags