Najważniejsza w każdej nauce jest motywacja. To klucz do przyswajania wiedzy nie tylko z zakresu języków obcych, ale i każdej innej. Bez szczerej chęci i odpowiedniej motywacji nie uda nam się osiągnąć zamierzonego celu.

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest zadanie sobie pytania: Dlaczego chcę się uczyć? Warto głęboko zastanowić się do czego konkretnie potrzebny nam jest język angielski, czy mamy jakiś główny, wiodący powód? Niektórzy uczą się go, by znaleźć lepsza pracę, inni, by móc swobodnie podróżować, a jeszcze inni po to, by bez przeszkód przejść do następnej klasy lub zdać ważny egzamin. Powodów można by wymienić mnóstwo, to właśnie one są naszą motywacją. Warto zauważyć, że jedne z nich są silniejsze, a inne słabsze.

 Motywacja OD i DO

 Istnieją dwa rodzaje motywacji, różniące się od siebie sposobem ukierunkowania – motywacja OD, i motywacja DO. Motywacja OD pojawia się w sytuacji, kiedy podejmujemy działanie nie dla jakiegoś celu, a jedynie dla uniknięcia pewnych konsekwencji. Motywacja DO natomiast zachodzi wtedy, gdy robimy coś dla konkretnej korzyści. Przykładem może być dziecko, które zrywa się z łóżka o świcie, by wyruszyć na upragnioną wycieczkę oraz uczeń, który wstaje o poranku, by udać się do szkoły, bo w przeciwnym razie spotkałaby go nieprzyjemna kara.

 Świadomość celu

Warto więc uświadomić sobie co może dać nam znajomość języka angielskiego, jakie korzyści możemy czerpać z tej umiejętności. Ważne by cele te były dla nas ważne i bardzo atrakcyjne. Nie mogą być również zbyt odległe, ponieważ będą dla nas mało realne i sami tak na prawdę nie będziemy wierzyć w ich powodzenie. Obrane cele możemy zapisać na kartce i powiesić w widocznym miejscu, tak, by co dzień nam towarzyszyły i przypominały o swoim istnieniu.

Plan działania

Jeśli uczysz się samodzielnie, aby zmotywować się do pracy dokładnie zaplanuj naukę. Przeznacz na nią minimum 20 minut dziennie. W całym tygodniu uwzględnij także jeden dzień, który przeznaczysz na powtórkę. Pamiętaj również o przerwach, nie „wkuwaj” bez opamiętania, bo kiedy nasz organizm jest zmęczony trudniej jest nam się skoncentrować i zapamiętywać. Staraj się skrupulatnie trzymać ustalonego harmonogramu, systematyczność to podstawa każdej nauki.

 Nauka musi być przyjemnością

 O wiele łatwiej będzie nam zmotywować się do działania, jeśli nauka będzie dla nas przyjemna. Unikajmy więc nudnego ślęczenia nad książką i postarajmy się uczyć poprzez zabawę. Możemy to robić za pomocą rożnych gier, kolorowych obrazków, płyt z nagraniami, a także poprzez oglądanie zagranicznych bajek i filmów w oryginale.

 Nagrody

Bardzo dobrym sposobem jest również samo-nagradzanie. Jeśli w danym dniu udało nam się zapamiętać np. 25 nowych słówek, zróbmy sobie jakiś prezent! Może to być długa i aromatyczna kąpiel lub pudełko smacznych lodów. Grunt, by było to coś, co jest dla nas przyjemne i co pozytywnie wpłynie na nasze emocje.

Tych kilka, podstawowych wskazówek pomoże Ci odpowiednio zmotywować się nie tylko do nauki języków, ale także do przyswajania wiedzy z każdej, innej dziedziny!

 

1 komentarz

  1. Marta pisze:

    Ja także jestem zwolenniczką planu minimum 20 minut dziennie. Często z tych 20 minut robi się znacznie więcej – szczególnie, gdy nauka staje się przyjemna.
    W budowaniu motywacji pomaga także codzienne robienie notatki z tego, co udało się zrobić. Wtedy nie skupiamy się na rzeczach, których nie zrobiliśmy, ale cieszymy z tego, że chociaż część planu została wykonana. Nie obwiniajmy się za niepowodzenia, ale skupiajmy na zrealizowaniu planu w przyszłości. Jeśli był zbyt ambitny, to można go zmienić. Ważne, żeby się nie zniechęcać i zmierzać do celu.