Ucząc się języka obcego warto wykorzystać sposoby mistrzów. Jednym ze światowych autorytetów w dziedzinie mózgu i sposobów uczenia się jest Tony Buzan. Stworzył on metodę, za sprawą której uaktywnimy obie nasze półkule mózgowe, dzięki czemu nauka pójdzie nam znacznie szybciej i łatwiej.

 

Metoda stworzona przez tego światowej sławy naukowca zwana jest „Mapami myśli”. Mapy myśli pomogą Ci nauczyć się nowych słówek i zwrotów, uporządkować przyswojone już słownictwo oraz efektywnie powtórzyć materiał. Dzięki nim z łatwością będziesz mógł zarządzać nawet dużymi ilościami materiału.

 

Większość z Was z pewnością, podczas uczenia, zarówno samodzielnego, jak i w czasie lekcji w szkole, czy na kursach, tworzy notatki. Notatki te zwykle mają bardzo podobną do siebie, monotonną postać – są to słowa, zdania, linie, numery, listy i wszystko zapisane jednym kolorem, jedno po drugim, bez obrazków. Taki system zapisu to system linearny. Podczas zapisu linearnego każdy z nas używa tylko jednej półkuli mózgu. Wiele przeprowadzonych badań dowiodło jednak, że tylko używanie obu półkul naraz daje możliwość szybkiego i efektywnego przyswajania wiedzy. Aby uruchomić prawą półkulę mózgu należy uruchomić swoją wyobraźnię, można pobudzić ją do działania stosując w swoich notatkach oprócz słów i symboli, także kolory i obrazki.

 

Mapy myśli mają w prosty sposób odwzorować na papierze nasz proces myślowy. Jak je wykonać?

 

  1. Przygotuj dużą, czystą kartkę papieru, A4 lub większą.
  2. Na środku za pomocą kolorowego flamastra, zapisz główny temat lekcji, najlepiej, obok słowa znalazł się również rysunek, który je obrazuje.
  3. Wokół centralnego tematu rozmieść powiązane z nim zagadnienia, muszą być różnej. wielkości – im bliżej tym większe, im dalej od środka tym mniejsze.
  4. Elementy muszą być połączone ze sobą liniami.
  5. Każde ze słów lub związków słownych umieść w osobnym kółku lub podkreśl grubą kreską
  6. Wszystkie słowa pisz literami drukowany, dzięki temu będą bardziej czytelne.
  7. Aby Twoja notatka była jeszcze bardziej przejrzysta używaj także różnych kolorów. Barwy stymulują ponadto prawą półkulę mózgu.
  8. Nie przejmuj się jeśli mapa nie wygląda profesjonalnie, stwórz ją tak jak potrafisz. Nie musi być ładna – ważne, by była skuteczna! Im częściej będziesz rysować mapy, tym lepiej będą Ci wychodzić.

 

Tradycyjne notatki są dla naszego mózgu zwyczajnie nieatrakcyjnie, czytając szybko się nudzimy, a po pewnym czasie nasz mózg niemal wyłącza swoje działanie i czytamy je bezwiednie, nic nie zapamiętując. Podczas takiej nauki nasz umysł nie wykracza poza schematy i tłumi procesy myślowe. Pełne obrazków i kolorów Mapy Myśli pobudzą nasz umysł do twórczego działania, dzięki czemu stanie się on o wiele bardziej chłonny. Według Toniego Buzan’a robiąc notatki zgodnie ze schematem Mapy Myśli, oszczędzamy od 50 do 95% , a czytając je aż 90% czasu, w porównaniu do notatek linearnych. To ogromna ilość czasu! A przecież Mapy Myśli to metoda niezwykle prosta, większość z nas z pewnością robiło podobne notatki będąc dzieckiem.

 

Zainteresowanych dokładniejszym przestudiowaniem technik profesora Buzan’a odsyłamy do napisanych przez niego książek, a w szczególności do „Rusz głowa” oraz „Mapy Twoich myśli”.

Tags