Podczas nauki języków wielu z nas największy kłopot sprawia zapamiętywanie. Często skarżymy się, że to czynność wyczerpująca albo przynosząca niewielkie efekty. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by „wkuwanie” było dla nas zarówno przyjemne, jak i skuteczne.

Techniki mnemoniczne to nic innego, jak techniki sprawnego zapamiętywania, oparte na skojarzeniach i wyobraźni. Istnieje wiele różnych rodzajów mnemotechnik, zależnie od tego, co chcemy zapamiętać. Poniżej przedstawiamy te, które świetnie nadają się do przyswajania zwrotów i słówek w języku obcym.

Rymonimy

Liczne badania naukowe wykazały, że nasz umysł szybciej i łatwiej zapamiętuje to, co jest dla nas przyjemne i pozytywnie się nam kojarzy. Tak wiedza jest też długo przechowywana w naszych mózgach. Dlatego też świetnym sposobem na naukę języka obcego są rymonimy. To krótkie rymowanki ułożone z wykorzystaniem słówek, które musimy zapamiętać. To sposób o wiele ciekawszy niż tradycyjne zapamiętywanie, to zabawa, która z pewnością sprawi nam dużo radości. Z początku układanie rymowanych wierszyków w obcym języku może sprawiać nam trudność, technika jednak czyni mistrza – im więcej więc, będziemy ćwiczyć, tym będzie przechodzić nam to łatwiej i przynosić coraz większe efekty.

Akronimy

Akronim, inaczej zwany także skrótowcem, to słowo utworzone z początkowych liter innych słów, w tym przypadku z tych które mamy zapamiętać. Najlepiej, by akronimy były słowami, które istnieją w rzeczywistości, bo wtedy będziemy mogli je sobie wyobrazić, w efekcie czego także z łatwością zachować w swojej pamięci. Czasem jednak jest to trudne, w takich wypadkach wystarczy, ze stworzymy wyrazowy zbitek. Zapamiętywanie akronimów jest o wiele łatwiejsze niż uczenie się na pamięć całych, długich wyrazów, które się pod nimi kryją.

Akrostychy

Akrostychy to niejako przeciwieństwo akronimów. Tą metoda zapamiętujemy po kolei poszczególne wyrazy. Polega to na wymyślaniu kilku, własnych słów, których pierwsze litery tworzą wyraz do zapamiętania, np. by zapamiętać słówko can, przypisujemy mu trzy inne:

cool

and

nice

Warto wymyślać takie wyrazy, których połączenie odda znaczenie słówka lub choć będzie nam się z nim kojarzyło.

 Zastępowanie słów

 Kolejnym sposobem na efektywne zapamiętywanie w ramach technik mnemonicznych jest metoda zastępowania słów. Polega ona na odnajdywaniu słów polskich brzmiących podobnie do słowa, które musimy zapamiętać. Np. angielskie słówko plum, czyli śliwka, brzmi jak odgłos wpadającego do wody przedmiotu. Wystarczy więc wyobrazić sobie dorodną śliwkę, którą stojący przy brzegu chłopiec zrywa z drzewa i wrzuca do stawu, z głośnym „plum”. Dzięki tej metodzie angielskie wyrazy, często będące dla nas jedynie abstrakcyjną zbitką liter, możemy powiązać w swojej głowie z czymś, co znamy już od dawna i przechowujemy w pamięci długotrwałej.

Jak widać podstawowymi elementami podczas zapamiętywania jest dobra zabawa i uruchomienie wyobraźni. To dwa klucze do sukcesu. Wypróbuj choć jedną z wyżej opisanych metod, a przekonasz się, że „wkuwanie” wcale nie musi być nudne i męczące! W szybkim czasie zauważysz z pewnością także piorunujące efekty.