Wymowa angielska – jedna z najważniejszych umiejętności 

Wiele osób uczących się języka obcego zaniedbuje zapoznanie się z odpowiednią wymową oraz jej systematyczne ćwiczenia. Wydaje im się, że skoro są w stanie porozumieć się w języku angielskim z innymi uczącymi się go osobami (np. w czasie zajęć w szkole), to będą w stanie dogadać się także z osobami, dla których język angielski jest językiem ojczystym. Nic bardziej mylnego. Niestety, często przekonują się o tym dopiero wtedy, gdy znajdą się w kraju, w którym mówi się po angielsku, i okazuje się, że inni ludzie nie są w stanie ich zrozumieć.

Dlaczego poprawna wymowa jest tak ważna? 

Umiejętność odpowiedniego wymawiania dźwięków, słów i całych zdań jest jednym z najważniejszych elementów nauki języka obcego. Możesz doskonale znać gramatykę języka angielskiego i mieć ogromny zasób słownictwa. Jeśli jednak wypowiadasz słowa w nieodpowiedni sposób, nikt nie zrozumie co chcesz przekazać. Natomiast nawet gdy mówisz w sposób pozwalający innym na zrozumienie twoich komunikatów, wciąż musisz pracować nad wymową. Dlaczego? Bo akcent to pierwsza rzecz, na którą ludzie zwracają uwagę, gdy słyszą jak mówisz. Jeśli twój akcent brzmi łagodnie dla ucha i nie utrudnia rozumienia sensu wypowiedzi, cała konwersacja jest o wiele przyjemniejsza.

Dlaczego warto uczyć się wymowy angielskiej?

Uczenie się odpowiedniej wymowy pomoże ci także lepiej rozumieć język angielski. Jeśli wiesz, jak wypowiadane są różne słowa, zrozumiesz dużo więcej z tego, co słyszysz w telewizji, radio, czy z konwersacji ludzi rozmawiających w języku angielskim.

O tym jak się efektywnie uczyć wymowy w języku angielskim przeczytasz w kolejnym artykule.

Tags